...DeLLâL-i Mazhar...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

üzerindeki güzelliklerin kaynağını gösteren ayna...

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Meslek Seçimi İçin 8 İlgi Alanı

YazarMesaj
sürur-u sine
Admin
Admin
sürur-u sine

Meslek Seçimi İçin 8 İlgi Alanı Empty
MesajKonu: Meslek Seçimi İçin 8 İlgi Alanı   Meslek Seçimi İçin 8 İlgi Alanı I_icon_minitimeÇarş. Haz. 24, 2009 5:22 pm

Bu yazı size kendinizi tanıtacak kariyerinize yön verecek.Ana meslekî ilgi alanlarınız (yapmaktan en çok hoşlandığınız faaliyetler) kendinizi tanımanız için en önemli unsurları oluşturur.8 ilgi alanını dikkatle okuyun.Bunların ilk 4'ü uzmanlığın kullanılması,2'si insanlarla çalışmayı,diğerleri kontrol ve etkiyi ilgilendiriyor.

1.Teknoloji kullanımı:İşlerin daha içeride yürümesiyle ilgili olmak,problemi çözmek için teknolojinin kullanımına dair daha iyi yöntemler hakkında meraklı olmak.Yani matematikte,bilgisayar programlamasında ve gerçekliğin fizikî modellerinde kendini rahat hissetmek
2.Sayısal analiz:Matematiksel analize dayanan problem çözümleriyle uğraşmak.
3.Teori geliştirme ve kavramsal düşünme:Problem çözümlerine kapsamlı kavramsal yaklaşımlar getirmek;soyut fikirler,hayalgücü,teori,tasarı,senaryo ve tahminlere ilgi duymak ve bu konularda kendini rahat hissetmek.
4.Buluşçu(keşfedici) üretim:Yani bir şeyleri hayata geçirdiğiniz özgün faaliyetlerde yer almak

5.Danışmanlık:Gelişme kaydetmeleri konusund başkalarına yardım etmek ve iş hayatının ayrılmaz parçası olarak ilişkiler geliştirmek.
6.İnsanları ve İlişkileri yönetmek:Günlük olarak insanlarla ve fertlerarası meselelerle ilgilenmek
7.Girişim üzerinde kontrol sahibi olmak:Bir girişim,bölüm ya da proje üzerinde en üst seviyede karar alma yetkisine sahip olmak;stratejiyi tayin etme,stratejinin başarılmasını sağlama gücü.
8.Dil ve fikirler yoluyla etkileme:Yazma ve konuşma dilini beceriyle kullanarak başkalarını ikna etmek.

Biri diğerlerinden daha güçlü olabilen 1-3 ana meslekî ilgi alanı bulunabilir.Meselâ sayısal bilmeceler sizi büyüleyebilir ve aynı şekilde insanların problem çözmeyi öğrenmelerine yardım etmekten de büyük memnuniyet duyabilirsiniz.Ana ilgi alanlarınız kendini farklı şekillerde ve farklı zamanlarda belli edebilirler.Bu durumda en ilgili olduğunuz ana meslekî alanı seçip diğer(ler)ini birinciye destek unsuru olarak kullanıp kariyerinizi uçuşa geçirebilirsiniz.8 ana ilgi alanından size en uygun belirlemede tıkandıysanız ,şu hassas soruya cevap arayın:

"Hangisi bana daha cazip geliyor?"
[/b]

Genç Beyin Dergisi'nden Alıntıdır.
https://ekmel.yetkin-forum.com

Meslek Seçimi İçin 8 İlgi Alanı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» sizin için seçtiklerimiz
» MFÖ'den buzul prensesi için ;)
» Sinir olmak için birebir
» Ramaza yoksulu Olmamak için 50 Teklif
» Vıctor HuGo - AĞLAMAK İÇİN GÖZDEN YAŞMI AKMALI...?